Newsy z Blavy: Ako (s) láskou tučnieme

Autor: Eva Poprocká | 19.1.2019 o 10:20 | Karma článku: 1,95 | Prečítané:  664x

Priberať z lásky? To je nezmysel. Ak ste si doteraz mysleli, že zamilovaní ľudia z lásky chudnú, vyvediem vás z omylu. Ja som z lásky pribrala. Alebo to nebolo z lásky? 

Áno, priznávam, môj prvý skutočne systematický experiment chudnutia sa mi nakoniec úplne nevydaril. Po pol roku dodržiavania stravovacieho plánu a cvičenia som povolila. Prvé úžasné výsledky a spokojnosť mi robili veľkú radosť až kým sa v mojom živote objavilo niečo oveľa dôležitejšie.  Láska, šialená a explozívna, presne taká ako z románov a kníh. Nič iné nebolo dôležitejšie a tak sa moje priority zmenili. Bolo by jednoduché povedať, že ma láska zviedla z cesty, ale nie je to pravda. Len otestovala moju sebalásku, odhodlanie a vlastnú akceptáciu. Test nedopadol celkom najlepšie, na konci dňa som mala pár kíl navyše a horko-smutný pocit prázdnoty. 

Stalo sa to aj Vám? Že ste sa oddali láske a vzťahu, ktorému ste dôverovali až natoľko, že ste na seba úplne zabudli? Nepochybujem, že mnohí máme podobné skúsenosti. Stalo sa to aj mne. Opäť som na seba zabudla. Už som si myslela, že toto mám zvládnuté, že presne viem, aké mám priority a čo chcem a čo nechcem. Že ja som na prvom mieste a nič nie je dôležitejšie ako starať sa o seba. A potom príde jeden človek a nastaví vám zrkadlo a všetko je v háji. Tak to býva, keď si myslím, že už chápem, že už mám zvládnuté, vtedy dostanem poriadnu príučku od života. Tak veľmi som ľúbila, že nebolo nič dôležitejšie ako naša láska a ON. Zahodila som všetko a zabudla som, čo vlastne chcem ja. 

Ako sa to vlastne stalo? Hlavne nenápadne. Jednoducho povedané, porušila som všetky pravidlá a prekročila všetky hranice, ktoré boli pre mňa kľúčové. Ale najmä, zabudla som na seba. Na to, že to robím pre seba, že to chcem len pre seba a najdôležitejšia som pre seba len ja. Až potom druhí. A tak som začala porušovať stravovací plán.

Prvé euforické štádium je krásne, nepotrebovala som nič jesť, žila som len z lásky. Lietala som meter nad zemou a svet bol nádherný. Vynechávanie jedla fakt nie je najlepšia cesta ako schudnúť. Fakt je, že som ešte chvíľku chudla, ale rástol mi aj energetický dlh a bolo len otázkou času, kedy si telo vypýta to, čo skutočne potrebuje. 

V druhom štádiu prišli prvé, nevinné prehrešky, nenápadne, potichučky len sem - tam. Tam niečo navyše, tam zabudnuté raňajky a potom vynechaný obed. Chýbajúca zelenina, nahrádzanie vhodných potravín menej vhodnými. Večer sa samozrejme pridalo dojedanie sa, lebo cez deň nebolo času jesť a večerný hlad sa neodbytne ozýva do ticha noci. Sem-tam pohár vínka alebo pivko večer a hotovo. Večerné jedenie je môj veľký problém. 

V treťom štádiu je už všetko jedno. Prestala som riešiť stravu, prestala som cvičiť. Najdôležitejšie bolo len byť s ním. Až neskôr mi došlo, že som na seba úpne prestala myslieť. Prestala som sama seba cítiť a úprimne, bolo mi to totálne jedno. Chcela som byť šťastná a chcela som si užívať ten pocit naplno a čo najdlhšie. A očakávala som, že keď budem dávať všetko, dostanem to isté. 

Posledné štádium je precitnutie. Všetko je inak. To, čo sa zdalo byť láskou je len ilúzia a závislosť. Ten, kto sa zdal byť hrdinom, uteká z boja pri prvom probléme. A pribratých 5 kíl zrazu pripomína, že niečo nie je dobre. Láske bol koniec a ja som začala opäť skladať svet z čriepkov porozsýpaných navôkol.

A tak som sa zase našla. Pomaličky, sama, ubolená a prázdna som opäť vstala a pochopila som, že bez sebalásky to veru nepôjde. Vždy pri chudnutí je dôležitá motivácia, dôvod prečo to robíte. Moje poznanie je, že dôležité je nie PREČO, ale pre KOHO. A ak Vaša odpoveď je pre partnera, pre okolie, pre deti....dosaďte si hocičo...tak to nie je správna odpoveď. Jediný správny dôvod je to robiť sama pre seba. Preto, že sa mám rada taká aká som, aj keď s kilami navyše, aj keď s mnohými "chybami" a divokou minulosťou. So všetkým. A tak sa dnes učím milovať sama seba a ak toto zvládnem, potom môžem rozdávať lásku ďalej. Dnes som na štartovacej páske presne taká, aká som bola v čase, keď som prestala dodržiavať stravovací plán. Vrátila som sa k sebe a je čas posunúť sa zase o kúsok ďalej. To je celkom dobrý pocit. 

Krásna lekcia, ktorá mi pripomenula, že nikto na svete a v okolitých vesmíroch nie je dôležitejší ako my sami pre seba. Nikto nestojí za to, aby ste zahodili svoje túžby, želania a predstavy. 

A vy ako? Už ste sa prebrali z vianočného leňošenia? 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kmotrík vyberá nájomcu pre svoj štadión, štátu ho zatiaľ odmieta predať

Na futbalovom štadióne svoje domáce zápasy hráva Slovan Bratislava.

Dnes píše Matúš Ritomský

A fašiangy nie sú cez čiaru?

Čo ukázala kauza „Gender swap“.


Už ste čítali?